Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Džip planuo, Kožar preživio * Korupcija hara, mafijaši se ne hapse * Unaprijed znao da će blokirati pare Fronta * Dva starca žive u napuštenom klozetu * Džip planuo, Kožar preživio * Razaranje po tajkunskom receptu * Potkivanje žabe
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksa Bečić, predsjednik Demokratske Crne Gore:
Duško Marković, kao crna kutija Crne Gore, i Milo Đukanović, kao šef šefa organizovane kriminalne grupe, mogu biti sve samo ne partneri na putu demokratskih procesa i oporavka naše zemlje.

Vic Dana :)

- Sve sam probala i ne mogu da smršam!
- Pa nemoj sve da probaš, zato se i gojiš!


- Halo, je li to TV servis?
- Da.
- Slike nema, ton ima. Šta li može biti?
- Može biti radio!



Pita Mujo Fatu:
Bona, Fato, kako ono da je kod Hase kosa onako gusta i sjajna?
Pa on kosu maže jajima - objašnjava Fata.
Vidi ti njega! Nisam znao da je takav akrobata - kaže Mujo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2016-12-02 DRŽAVNIM ORGANIMA I TIJELIMA RUKOVODI I STARIJI KADAR Penzioneri na čelu ključnih institucija Platu i penziju primaju Dejan Peruničić i Sreten Radonjić, a zaradu iz državnog budžeta dobija i penzioner u Savjetu RTCG Ivan Mitrović Pravo na penziju su stekli i Milovan Đuričković, izvršni direktor Aerodroma, predsjednik Privredne komore Velimir Mijušković, kao i i Ruždija Tuzović, savjetnik predsjednika države
Dan - novi portal
Di­rek­to­ri agen­ci­ja za na­ci­o­nal­nu bez­bjed­nost (ANB) i za spre­ča­va­nje ko­rup­ci­je De­jan Pe­ru­ni­čić i Sre­ten Ra­do­njić, te član Sa­ve­ta Ra­dio-te­le­vi­zi­je Cr­ne Go­re (RTCG) Ivan Mi­tro­vić, oba­vlja­ju funk­ci­je u dr­žav­nim pred­u­ze­ći­ma i or­ga­ni­ma, iako su ostva­ri­li pra­vo na pen­zi­ju. Pre­ma sa­zna­nji­ma „Da­na”, upr­kos to­me što su ste­kli uslo­ve za pen­zi­ju, funk­ci­je u dr­žav­nim ti­je­li­ma i da­lje po­kri­va­ju Mi­lo­van Đu­rič­ko­vić, iz­vr­šni di­rek­tor Aero­dro­ma Cr­ne Go­re, te Ru­ždi­ja Tu­zo­vić, sa­vjet­nik pred­sjed­ni­ka dr­ža­ve.
Đu­rič­ko­vi­ću je po­čet­kom go­di­ne, su­prot­no Za­ko­nu o ra­du, pro­du­žen man­dat na još dvi­je go­di­ne, od­no­sno do 2018. iako je 7. fe­bru­a­ra po za­ko­nu tre­ba­lo da ode u pen­zi­ju jer je na­vr­šio 67 go­di­na.
Za­kon o ra­du u čla­nu 139 pro­pi­su­je da „rad­ni od­nos pre­sta­je po si­li za­ko­na ka­da za­po­sle­ni na­vr­ši 67 go­di­na ži­vo­ta i naj­ma­nje 15 go­di­na sta­ža osi­gu­ra­nja, ako se po­slo­da­vac i za­po­sle­ni dru­ga­či­je ne spo­ra­zu­mi­ju – da­nom do­sta­vlja­nja ko­nač­ne od­lu­ke za­po­sle­nom”.
Đu­rič­ko­vić je uprav­nom od­bo­ru 28. ja­nu­a­ra pred­lo­žio da mu se pro­du­ži man­dat što je i ura­đe­no. Kao oprav­da­nje za ta­kvu od­lu­ku, uprav­ni od­bor je is­ko­ri­stio član 140 Za­ko­na o ra­du u ko­jem se pro­pi­su­ju uslo­vi ka­da za­po­sle­ni mo­že na­sta­vi­ti da ra­di i na­kon na­vr­še­nih 67 go­di­na.
– Za­po­sle­ni ko­ji na­vr­ši 67 go­di­na i ima naj­ma­nje 15 go­di­na sta­ža osi­gu­ra­nja mo­že da na­sta­vi da ra­di, ako je to neo­p­hod­no za oba­vlja­nje od­re­đe­nog po­sla, na osno­vu pi­sa­ne od­lu­ke nad­le­žnog or­ga­na po­slo­dav­ca, od­no­sno po­slo­dav­ca. Za­po­sle­ni mo­že da na­sta­vi da ra­di i po­sli­je na­vr­še­nih 67 go­di­na, ako ni­je na­vr­šio 15 go­di­na sta­ža osi­gu­ra­nja, do is­pu­nje­nja tog uslo­va. Za­po­sle­ni ko­ji oba­vlja vas­pit­no-obra­zov­nu dje­lat­nost u vas­pit­no-obra­zov­noj usta­no­vi, od­no­sno na­uč­no-na­stav­nu dje­lat­nost u vi­so­ko-škol­skoj usta­no­vi, ko­ji je is­pu­nio uslov za pre­sta­nak rad­nog od­no­sa u po­gle­du go­di­na ži­vo­ta utvr­đe­ne za­ko­nom, mo­že da na­sta­vi da ra­di do is­te­ka te­ku­će škol­ske go­di­ne, na osno­vu od­lu­ke nad­le­žnog or­ga­na po­slo­dav­ca – pi­še u za­ko­nu.
Di­rek­tor ko­ji po­red pla­te pri­ma i pen­zi­ju je čel­nik ANB-a De­jan Pe­ru­ni­čić. On je na tu po­zi­ci­ju do­šao na­kon pen­zi­o­ni­sa­nja po­sli­je vi­še­de­cen­cij­skog ra­da u bez­bjed­no­snim slu­žba­ma, a na pred­log pret­hod­ne Vla­de. Sa sta­tu­som pen­zi­o­ne­ra pr­vo je oba­vljao funk­ci­ju v.d. di­rek­to­ra ANB-a, da bi po­tom bio ime­no­van za di­rek­to­ra. Po­red 1.745 eura ko­je se iz dr­ža­vog bu­dže­ta idva­ja­ju za mje­seč­nu pla­tu Pe­ru­ni­či­ća, iz Fon­da pen­zij­skog i in­va­lid­skog osi­gu­ra­nja (PIO) on do­bi­ja još 848 eura na ime pen­zi­je. Iako je pen­zi­o­ner, Pe­ru­ni­čić uži­va i dru­ga pra­va iz rad­nog od­no­sa, a la­ni je ostva­ri­vao i pra­vo na va­ri­ja­bil­ni dio za­ra­de. Na tu funk­ci­ju je do­šao sre­di­nom pro­šle go­di­ne.
Pen­zi­o­ner–di­rek­tor je i čel­nik Agen­ci­je za spre­ča­va­nje ko­rup­ci­je Sre­ten Ra­do­njić. On je biv­ši šef kri­mi­na­li­sti­ke u Mi­ni­star­stvu unu­tra­šnjih po­slo­va, a spe­ku­li­sa­lo se da je ključ­nu ulo­gu u nje­go­vom ime­no­va­nju za di­rek­to­ra imao sa­da­šnji pre­mi­jer Du­ško Mar­ko­vić.
Ra­do­njić u Agen­ci­ji mje­seč­no pri­ma 1.500 eura, dok kao pen­zi­o­ner pri­ho­du­je još 950.
Iako su za po­tre­be slu­žbe od­lu­či­li da se opet rad­no an­ga­žu­ju, Pe­ru­ni­čić i Ra­do­njić ni­je­su od­lu­či­li i da za­mr­znu pen­zi­je dok su u rad­nom od­no­su.
I biv­ši pred­sjed­nik i sa­da­šnji član Sa­vje­ta Ra­dio-te­le­vi­zi­je Cr­ne Go­re (RTCG) Ivan Mi­tro­vić ostva­ru­je pen­zi­ju, ali i na­kna­du za član­stvo u Sa­vje­tu. Mi­tro­vić je član Sa­vje­ta is­pred Uni­je po­slo­da­va­ca Cr­ne Go­re (UPCG).
Sa­rad­ni­ca na pro­gra­mi­ma u Cen­tru za gra­đan­sko obra­zo­va­nje (CGO) Želj­ka Ćet­ko­vić oci­je­ni­la je da je u dr­ža­vi ko­ja ima to­li­ko ne­za­po­se­nih mla­dih i fa­kul­tet­skih obra­zo­va­nih lju­di, kon­tra­pro­duk­tiv­na po­ru­ka da se iz­na­la­ze sve za­kon­ske „ru­pe” ka­ko bi se pro­du­žio rad­ni vi­jek oni­ma ko­ji ima­ju sve uslo­ve za pen­zi­ju. Ona is­ti­če da ni­ko ne ospo­ra­va nji­ho­vo pra­vo da ra­de uko­li­ko is­pu­nja­va­ju za­kon­ske uslo­ve, ali da to do­vo­di u pi­ta­nje stra­te­ško opre­dje­lje­nje dr­ža­ve jer se ra­di o sred­stvi­ma ko­ja se u zna­čaj­noj mje­ri obez­bje­đu­ju iz jav­nih fon­do­va.
– Dru­ga je stvar ako pri­vred­ni­ci ho­će da za­po­sle pen­zi­o­ne­re, a ta­ko­đe tre­ba pra­vi­ti raz­li­ku iz­me­đu onog što su ru­ko­vo­de­će i sa­vje­to­dav­ne po­zi­ci­je, jer u ovim dru­gim i na ad hok ba­zi sva­ka­ko tre­ba ko­ri­sti­ti zna­nja i is­ku­stva ko­ja su na ras­po­la­ga­nju. No, ov­dje se sti­če uti­sak da se do­mi­nat­no ra­di o par­tij­skim od­lu­ka­ma što sa­mo učvr­šću­je sli­ku o to­me da se je­di­no na osno­vu par­ti­je na­pre­du­je i osta­je na po­zi­ci­ja­ma – uka­za­la je Ćet­ko­vi­će­va za „Dan”.
Po­ja­šnja­va da se pri­li­kom iz­bo­ra za upra­žnje­na mje­sta u di­je­lu jav­ne upra­ve pri­mje­nju­je Za­kon o dr­žav­nim slu­žbe­ni­ci­ma i na­mje­šte­ni­ci­ma, ko­ji, ka­ko je do­da­la, ja­sno pro­pi­su­je da se pri­li­kom iz­bo­ra kan­di­da­ta uzi­ma­ju u ob­zir struč­nost, zna­nje, vje­šti­ne, pret­hod­no is­ku­stvo, ostva­re­ni re­zul­ta­ti u ra­du i pro­vje­re spo­sob­no­sti, i dru­gi.
A.O.


Po­treb­ne po­sve­će­nost i ener­gi­ja

Ćet­ko­vi­će­va je na­ve­la da pro­blem ve­li­kog bro­ja gra­đa­na sa za­vr­še­nim vi­so­kim obra­zo­va­njem ne mo­že bi­ti ob­ja­šnjen sa­mo ne­a­de­kvat­nim kri­te­ri­ju­mi­ma pri­li­kom za­po­šlja­va­nja, već i ne­a­de­kvat­nim si­ste­mom obra­zo­va­nja, ne­pri­la­go­đe­nim tr­ži­štu ra­da Cr­ne Go­re i po­tra­žnji, što, ka­ko je uka­za­la, za­jed­no po­vla­či niz pro­ble­ma ko­ji se da­lje mno­že stva­ra­ju i kli­mu pa­siv­no­sti i de­fe­ti­zma u cr­no­gor­skom dru­štvu.
– In­sti­tu­ci­je tre­ba da vo­de oni ko­ji su to­me pot­pu­no po­sve­će­ni, ko­ji mo­gu da­ti naj­vi­še ener­gi­je i zna­nja, ali ko­ji is­pred se­be ima­ju vri­je­me u ko­jem to mo­gu i ostva­ri­ti. Nji­ma sna­žna po­dr­ška mo­gu bi­ti i tzv. sta­ri­ji ka­dro­vi, ali u in­ten­ziv­nim re­form­skim pro­ce­si­ma va­žno je da ima­mo ade­kva­tan ba­lans i ve­li­ko pro­vje­tra­va­nje ka­dro­va – sma­tra ona.
Is­ti­če da se ne­a­de­kvat­no za­po­šlja­va­nje ru­ko­vo­di­la­ca jav­nih in­sti­tu­ci­ja za­sno­va­no na bi­lo ko­jim kri­te­ri­ju­mi­ma mi­mo za­ko­nom pro­pi­sa­nih uslo­va od­ra­ža­va ne­ga­tiv­no na funk­ci­o­ni­sa­nje ci­je­log si­ste­ma dr­žav­ne i jav­ne upra­ve.


I pri­vred­ni­ci bi­ra­ju iskusnije

Pre­ma ne­zva­nič­nim sa­zna­nji­ma „Da­na”, i na­čel­nik Ter­mi­nal­ne kon­tr­o­le le­te­nja Pod­go­ri­ca Šem­su­din Re­dže­pa­gić ste­kao je uslo­ve za pen­zi­ju. To ti­je­lo funk­ci­o­ni­še u okvi­ru Kon­tro­le le­te­nja Sr­bi­je i Cr­ne Go­re (SMAT­SA), ali se ono ne fi­nan­si­ra iz bu­dže­ta.
Pre­ma tvrd­nja­ma na­šeg sa­go­vor­ni­ka, i pred­sjed­nik Pri­vred­ne ko­mo­re Cr­ne Go­re Ve­li­mir Mi­ju­ško­vić is­pu­nja­va uslo­ve za pen­zi­ju. On je na tu funk­ci­ju re­i­za­bran pri­je po­la go­di­ne. Me­đu­tim, ni ovo ti­je­lo ne do­bi­ja sred­stva iz bu­dže­ta, već se fi­nan­si­ra iz svo­jih iz­vo­ra.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"